Utfordring
Google har lenge kommunisert at dagens analyseverktøy, Universal Analytics (UA), blir avviklet høsten 2023 for GA360 kunder. Visma ville stille forberedt og ønsket derfor minst ett års datagrunnlag i nye GA4, for å sikre en god benchmark for fremtidig datainnsamling. Dermed måtte de ha på plass en løsning før sommeren.
Med tusenvis av kunder, både nasjonalt og globalt, er nettsidene deres en viktig del av kundereisen. De fleste kundene og brukerne til Visma besøker et eller flere av deres digitale økosystemer, som gjør datainnsamling og analyse til et viktig virkemiddel for å kontinuerlig optimalisere kundereisen.
I tillegg, har utfordringene rundt personvern, som følge av dataflyt mellom EU og USA, fått mye fokus i de siste årene. Her ønsket Visma tidlig å ta kontroll over egne data, og samtidig sikre nødvendig personvern ovenfor brukerne.